


Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- Vybavenie detskej izby
Vybavenie detskej izby
Vytvorte detskú izbu s nápadom! Vyberte si originálny a dekoratívny štýl, ktorému dominujú prírodné materiály. Povinné budú aj mäkké látky, ktoré interiér zútulnia. Splňte detský sen o izbe naplnenej bezstarostnosťou, radosťou a zábavou vďaka jednoduchým doplnkom v pozadí.
- TOP produkt
- TOP produkt
Vybavenie detskej izby - Posteľná bielizeň a prikrývky
Najdôležitejším faktorom pri výbere obliečky pre dieťa je jej veľkosť. Je potrebné prispôsobiť veku a výške batoľaťa. Prvá detská posteľná bielizeň je zvyčajne najmenšia z dostupných veľkostí a je ideálna do postieľky alebo kočíka. Niekedy sa však rodičia rozhodnú túto fázu vynechať a kúpiť si ihneď väčšiu posteľnú bielizeň, ktorá bude slúžiť dlho. Detské obliečky by sa mali meniť za väčšie, okolo 3 rokov a potom okolo 5. Od tohto momentu väčšina detí spí pod paplónom štandardného rozmeru, teda 140 × 200 cm. Táto dĺžka a šírka sú ideálne pre typickú jednolôžkovú posteľ, ale stojí za to pamätať na prispôsobenie týchto parametrov výške dieťaťa. Ak je teda váš tínedžer veľmi vysoký, môžete sa o jeho pohodlie postarať a investovať do dlhších obliečok, teda 220 cm.
Z akých materiálov sú vyrobené detské obliečky?
Najobľúbenejším materiálom je bavlna. Má tepelnoizolačné vlastnosti, ľahko sa udržiava v čistote a je vhodný pre alergikov. Najčastejšie používané druhy bavlny sú kôrová a flanelová bavlna. Existujú aj exkluzívne druhy tohto materiálu, ako je satén alebo egyptská bavlna. Veľmi obľúbené je aj mikrovlákno - zmes polyesterových a polyamidových vlákien. Je jemná na dotyk, bezpečná pre detskú pokožku a tiež priedušná a savá.Výber detských obliečok môže čerstvým rodičom spôsobiť problémy. V súvislosti s veľkosťou a materiálom detskej obliečky môžu vzniknúť pochybnosti. Aj keď nás supermarkety často lákajú na nehorázne nízke ceny textilu, oplatí sa zvážiť nákup obliečok, najmä ak ide o deti. To samozrejme neznamená, že kvalitný výrobok musí byť veľmi drahý – Allegro ponúka detské obliečky a prikrývky za dostupné ceny a vo vysokej kvalite.
Pokiaľ ide o materiál, z ktorého by mala byť detská posteľná bielizeň vyrobená, najčastejšie sa odporúčajú rôzne druhy bavlnených vlákien. Najväčšou výhodou bavlny je fakt, že ide o materiál prírodného pôvodu. Okrem toho je vysoko hygroskopický, čo znamená, že dobre absorbuje vlhkosť. Bavlna je odolná voči deformácii a rozťahovaniu, nenaberá statickú elektrinu a zvyčajne nespôsobuje alergie. Bavlnené vlákna, ktoré sa často nachádzajú na regáloch obchodov, sú flanel, kôra a satén.
Detské prikrývky – čo treba zvážiť pri výbere?
Pri výbere deky pre deti sa oplatí zvážiť nielen farby a veselé vzory, ale aj ďalšie veľmi dôležité faktory. Bezprostredne po narodení má batoľa veľmi jemnú pokožku, takže mu môžete dopriať bezpečný štart výberom deky so špeciálnym certifikátom potvrdzujúcim neprítomnosť nebezpečných materiálov. Najbezpečnejším materiálom pri detských prikrývkach je kvalitná bavlna. Kvalita šitia nie je bezvýznamná - ľahké rozmotanie alebo žmolkovanie prvkov môže byť nebezpečné, preto sa oplatí dbať na to, aby ste pre svoje dieťa kúpili kvalitný výrobok.
Lampy do detskej izby
Jedným zo základných prvkov každého interiéru je vhodné osvetlenie. V prípade detskej izby treba počítať so špeciálnymi potrebami. Deťom určite nestačí stropné svietidlo, ktoré večer osvetlí miestnosť. Batoľatá zvyčajne chcú osvetlenie, ktoré ich udrží v bezpečí počas spánku. O niečo staršie deti potrebujú na prácu pri stole dobrú lampu v izbe.
Okrem toho sa očakávania detí v tomto smere značne líšia. Lampa do dievčenskej izby by sa určite nepáčila chlapcovi a tínedžer by sa hanbil pozvať svojich kamarátov, majúc na stene lampu spred niekoľkých rokov. Výber osvetlenia pre dieťa teda nie je práve najjednoduchšia záležitosť a určite sa nedá urobiť raz a navždy.
Svietidlá pre predškolské deti
Okrem všeobecného osvetlenia detskej izby je zvyčajne potrebné zakúpiť malú nočnú lampu. Variant svietidla pre dieťa by mal byť prispôsobený jeho potrebám. Niektorým predškolákom poslúži minimalistická LED lampa namontovaná priamo do zásuvky. Pomôže prebudenému batoľaťu bezpečne sa dostať do kúpeľne.
Veľa 3- a 4-ročných detí sa bojí tmy. Aby bábätko nemuselo zaspávať alebo sa v noci budiť v absolútnej tme, musíte do detskej izby nainštalovať náladové, tiché osvetlenie. Na túto rolu sa výborne hodia lampy-projektory, ktoré vytvoria napríklad efekt hviezdnej oblohy na strope, alebo girlandy z farebných vatových guličiek.
Svietidlá do izby školákov
V izbe študenta musí byť dostatočne jasná stolná lampa. Na trhu je množstvo modelov takéhoto osvetlenia pre deti. Pri jej výbere sa oplatí zvážiť očakávania vášho dieťaťa, ktoré má už v školskom veku svoj vkus. Dieťa však môžete podnietiť k praktickému riešeniu, akým je napríklad svietidlo s organizérom na písacie potreby alebo so zabudovaným ventilátorom, ideálne do detskej izby. Žiak bude potrebovať aj nočnú lampu na čítanie pred spaním.
Vybavenie detskej izby - Dekorácie
DIY je určite veľmi populárne, no nie je riešením pre každého. Nie každý má umelecké a technické zručnosti, ktoré mu umožnia vyrobiť originálnejšie alebo zložitejšie dekorácie, napríklad pletením, háčkovaním alebo šijacím strojom. Existuje veľa zaujímavých doplnkov, ktoré by bolo ťažké alebo nepraktické vytvoriť pomocou domácich metód. Patria medzi ne napríklad svetielka alebo komplikovanejšie vzory na stene detskej izby – aj keď môžete obľúbenú rozprávkovú postavičku svojho dieťaťa namaľovať sami, farba sa nedá odstrániť tak ľahko ako samolepky.
Ktoré dekorácie do detskej izby podporujú vzdelávanie a rozvoj dieťaťa?
Okrem čisto dekoratívnych doplnkov nájdete aj také, ktoré podporujú vývoj vášho dieťatka. Nálepky na stenu môžu pomôcť trénovať pozornosť dieťaťa a tie, ktoré zobrazujú napríklad mapu sveta, môžu byť pre študenta mimoriadne užitočné. Magnetky v tvare písmen sú skvelým cvičením pre deti, ktoré sa učia čítať. Dajú sa použiť napríklad aj na hlavolamy, aby ste z daných písmen poskladali čo najviac slov. Pekné hodiny by mali dieťa povzbudiť, aby sa ich naučilo čítať, a atraktívne prasiatko mu pomôže naučiť sa šetriť.
Ako si môže dieťa vyzdobiť svoju izbu samo?
Väčšina detí sa môže začať aktívne podieľať na zariaďovaní svojej izby už vo veku 4-5 rokov. Na začiatku to môže byť len zdobenie pripravenej ozdoby, napríklad krabičky alebo rámčeka - dieťa si na ňu môže nalepiť mušle, priadzu, flitre či nálepky. Postupom času bude možné vyrobiť napríklad aj jednoduché prívesky alebo aj svojpomocnú stavbu ozdobných krabičiek pre vaše poklady. Teenager môže nielen nalepiť nálepku, ale aj vytvárať vzory farbou - nezávisle alebo pomocou hotových šablón, v závislosti od ochoty a zručností.