Hračky pre malých a veľkých - Eshop s najkrajšími hračkami pre deti a dospelých
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € bez DPH a máte dopravu ZADARMO
Blog
Svet Huggy Wuggy
05.09.2022 Hračky
Svet Huggy Wuggy
Huggy Wuggy - plyšová hračka s upírskym úsmevom - je po Monster High a Hello Kitty ďalšou hračkou, ktorá vzbudzuje kontroverziu. Deti ju milujú a dosp... čítať celé
Ako zariadiť osvetlenie v detskej izbe?
30.08.2022 Nábytok
Ako zariadiť osvetlenie v detskej izbe?
Pri zariaďovaní detskej izby musíme nielen vybrať správne dokončovacie materiály, nábytok alebo dekoratívne prvky. Dôležitý je aj výber správneho osve... čítať celé
Základné prvky školskej štartovacej súpravy pre prvákov Základné prvky školskej štartovacej súpravy pre prvákov
Čas dokončovania školského štartovacieho balíčka pre prváka je spojený s veľkými emóciami pre rodičov aj deti. Čo by malo byť v batohu žiaka prvého st... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Hračky
  4. Svet Huggy Wuggy
05.09.2022
Hračky

Svet Huggy Wuggy

Maskot Huggy Wuggy - aký je jeho fenomén

 

 

Názory na to, či je maskot Huggy Wuggy pre deti vhodný, sa rozchádzajú a rôzne názory majú aj psychológovia. Rozprával som sa s dvoma odborníkmi, jeden z nich kategoricky nesúhlasil s komentárom, že je to hračka, ktorá by takmer nemala existovať. Druhý má úplne iný prístup, o ktorom sa bude diskutovať neskôr v článku. Pozrime sa, odkiaľ pochádza fenomén Huggy Wuggy.

Svet Poppy's Playtime

Po prihlásení sa do survival hororovej hry Poppy Playtime sa účastník dostane do desivého sveta opustenej továrne na hračky . Kedysi veselá a plná života, teraz vyzerá strašidelne a nie je známe, kam sa podeli všetci jej zamestnanci. Existujú však hračky, ktoré však s hrou nemajú veľa spoločného. Medzi nimi je Huggy Wuggy , krvilačné stvorenie ktorý má dlhé ruky na maznanie a obrovské dvojité sústo na jedenie, ako muréna. Huggy číha v tieni a keď chytí svoju obeť, objíme ju tak silno, že nakoniec zomrie v smrteľnom zovretí. Je to také desivé, pretože „žije“, teda je to démon – človek v „tele“ hračky. Hra určená pre ľudí od 16 rokov je hitom už v mladšej vekovej kategórii. Hrajú ho aj desaťročné deti a tí, ktorí nehrajú, majú prístup k impozantným videám na YouTube, ktoré jasne ukazujú, kto je Huggy Wuggy.

Popkultúrne hračky

Od prvých filmov s Mickey Mousom v 30. rokoch minulého storočia sa zaoberáme tvorbou hračiek inšpirovaných filmami a animovanými rozprávkami. Odkedy sa pred 30 rokmi objavil Super Mario Bros., hry sa pripojili k pôvodu hračiek. Či sa nám to páči alebo nie, súčasná generácia detí má takéto popkultúrne produkty k dispozícii. Vychádzajú z odkazu na emócie a gýč.Majú nielen pobaviť a dojať, ale aj vzbudzovať strach. Možno si všimnúť, že sú čoraz provokatívnejšie a okrem sexualizácie v sebe nesú aj riziko vyvolávania emocionálnych porúch. Na jednej strane sa začíname viac starať o emocionálnu inteligenciu detí, na druhej súhlasíme so zaplavovaním ich izieb predmetmi, ktoré môžu narúšať ich vývoj alebo dokonca zastavovať niektoré procesy. Mohol by túto úlohu hrať prítulný Huggy Wuggy? Áno, ale len za určitých okolností.

Emocionálny vývoj a úzkosť

Ak predškolák tvrdí, že vie, kto je Huggy Wuggy a skutočne pozná pôvod hračky, potom máme potenciálne problém. Znamená to, že dieťa môže mať prístup k hre, ktorá nie je určená pre neho. Používaním tohto typu hry päť- alebo šesťročné dieťa narúša kognitívne procesy a emocionálny vývoj. Poďme sa pozrieť, ako to vyzerá vo vývinovej psychológii.

  • Detstvo a dvojročné dieťa – tu je ťažké hovoriť o emocionálnej inteligencii. Dieťa v tomto veku už vie na obrázkoch rozlíšiť základné emócie, no zamieňa si ich a nevie ich v sebe definovať.
  • Predškolský vek (3-6 rokov) je formovanie základných emócií, vrátane hnevu a strachu. Dieťa ich začína cítiť, ale často ich nedokáže rozlíšiť, má problémy s ich ovládaním. Už rozlišuje fantáziu od reality.
  • V ranom školskom veku (7-9 rokov) je emocionálna inteligencia silne spojená so socializáciou. Dieťa sa aktívne učí mimoškolskej realite pod vplyvom rovesníckej skupiny. Pozná už celú škálu emócií a naučí sa s nimi manipulovať.
  • Dospievanie (10+) – Emočný vývoj začínajú ovplyvňovať hormóny súvisiace s pubertou. Emócie sú prežívané veľmi intenzívne a môžu byť roztrasené. Teenager vie, ako ich skryť, používa ich na dosiahnutie cieľov. Stále potrebuje nejaký tréning emocionálnej kontroly. Je pre neho dôležitý samostatný priestor - fantázie, vlastný pokoj, samota.

Emocionálne poruchy a Huggy Wuggy

Popkultúra nám okrem milého psíka Pluta či Mickey Mousa nadelila aj upírske bábiky Monster High a celý krásny, no miestami aj hrôzostrašný svet Harryho Pottera. Ukazuje teda nielen to, čo je dobré a pekné, ale aj to, čo je zlé a hrozné. Dôležitosť dopadu tejto prezentácie na vývin dieťaťa závisí od toho, kedy s ňou bude konfrontované a aké okolnosti ju budú sprevádzať.

Malé deti nestotožňujú hračku s hrou – hovorí terapeutka Magdalena Foryś. - Ide len o to, že módnou sa stáva ďalšia plyšová hračka. Deti sa hrajú so zombie bábikami a to je v poriadku. Dospelí si vždy vyberú ideológiu. Vraj sa objíma, až sa dusí ... A ako sa v tom má batoľa dozvedieť? Dozvie sa to až vtedy, keď mu o tom niekto povie. Tak to bolo aj s Hello Kitty. Ideológia, ktorá sa k tomu pridala, bola hrozná.

Vývojový psychológ, druhý z mojich partnerov, ktorý chce zostať v anonymite, zdôrazňuje, že hračky tohto typu môžu byť veľmi škodlivé a v žiadnom prípade by sa nemali nachádzať v detskej izbe. V podobnom duchu hovoria aj zástupcovia materských škôl. Napríklad na webovej stránke Verejnej materskej školy Przystań Elfów v Ząbkach môžeme nájsť tento záznam: Deti v predškolskom veku na ne absolútne nie sú pripravené (red. For Huggy Wuggy toys). Rozvíjajúce sa nervové sústavy, stále sa rodiaca teória mysle, začiatky chápania emócií, formovanie citlivosti, empatie, stále príliš nízka schopnosť ovládať emócie a sebaregulácia, progresívne osvojovanie si spoločenských noriem a pravidiel, v prípade mladších predškolákov ešte nie. plné rozlíšenie medzi fikciou a skutočným svetom oproti normalizačnej brutalite, šíreniu násilia, vytváraniu strachu. Čo majú robiť malé deti s presýtenosťou toľkými agresívnymi vzormi správania na obrazovke, keď sa rozvíjajú napodobňovaním a experimentovaním, a tak získavajú nové zručnosti? Ako sa majú vysporiadať s takým preťažením strachu po zhliadnutí vražedných scén vylepšených desivou hudbou,

Všimnite si však, že 2-ročné dieťa určite nehrá Poppy's Playtime a určite nechápe, že usmievavý Huggy Wuggy je vlastne hrozné stvorenie. Páči sa mu to, pretože má široký úsmev, smiešne zuby, veľké oči a dlhé labky, ideálne na maznanie. Báť sa ho môže len vtedy, keď mu dospelý oznámi určitú emóciu. Predškoláci zas vnímajú Huggyho Wuggyho ako postavu z filmu Monsters and Co .. Veria, že ich obľúbený plyšák žerie príšerky, či sa im to páči alebo nie, sú prítomní vo svojich fantáziách. Problém s Huggym Wuggym nastáva vtedy, keď hračka už nie je len plyšová hračka a stáva sa jednou z postáv Poppy's Playtime, absolútne neurčenej pre deti.V tomto prípade sa môže stať jedným zo zdrojov emočných porúch. Poruchy tohto typu, prejavujúce sa napríklad výbuchmi nekontrolovaného hnevu či úzkostnými poruchami (vrátane až halucinácií, pretože predstavivosť dieťaťa je mimoriadne živá), majú vždy viacrozmerný základ. Takže ak má dieťa vo svojej izbe Huggyho Wuggyho a pozná jeho príbeh, nemusí byť hneď emocionálne nestabilné. Na druhej strane, ak sa objavia emocionálne problémy, možno stojí za to, aby sa zaujímal o iné rovnako módne hračky. Jeho pozornosť môžete presmerovať na ďalšie zaujímavé nové hračky z roku 2022 alebo na bestsellery, ako je napríklad plyšová hračka Pikachu .

Na záver možno povedať, že momentálne módny Huggy Wuggy nebude mať výrazný vplyv na emocionálny vývoj dieťaťa, pokiaľ nebude hrať paralelné hry, ktoré nie sú určené pre jeho vekovú kategóriu . Rodič, ktorý súhlasí s tým, aby dieťa malo v izbe tohto plyšáka, sa automaticky nestáva nezodpovedným opatrovníkom. Huggy môže byť dokonca východiskovým bodom pre rozhovory o témach týkajúcich sa ťažkých emócií a zla, predsa len prítomných a určite aj videných dieťaťom, či sa nám to páči alebo nie.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

Všetky objednávky spravujeme z centrálneho E-shopu www.kamenik.sk  E.mail.: info@kamenik.sk

© 2021 Všetky práva vyhradené WWW.KAMENIK.SK
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk