- Štítky blogu
- detské postele
- detský nábytok
- kolieskové korčuľe
- prilby na korčuľovanie
- chrániče na kolieskové korčule
- retro kolieskové korčule
- detské písacie stoly
- školské potreby
- školská taška
- detská izba
- stoličky pre deti
- samolepky na stenu
- školské tašky 2022
- Inline korčuľovanie
- kolobežky
- elektrokolobežky
- klasické kolobežky
- kolobežky pre dospelých
- dvojradé kolieskové korčule
- Nábytok pre chlapca
- potreby pre prvákov
- korčuľovanie
- batohy pre tínedžerov
- peračníky
- ceruzky
- perá
- gumy
- aktovka
- detské lampy
- detské nočné lampy
- osvetlenie detskej izby
- Huggy Wuggy
- plyšové hračky Huggy Wuggy
- moderné batohy
- Peračník
- Školské batohy
- Lego Atlantis
- koberce pre deti
- nábytok pre dievča
- izba pre tínedžera
- Nábytok pre dieťa
- Moderný nábytok
- lego
- stavebnice
- lego duplo
- lego city
- Lego Technic
- Lego Friends
- Lego sady



Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Vyberáme kolobežku pre dospelých - na čo si dať pozor?
Elektrokolobežka alebo bežná kolobežka?
Najdôležitejšia otázka, na ktorú... už pravdepodobne poznáte odpoveď. Jazda na dvoch typoch kolobežiek je taká odlišná, že vaše preferencie sú už pravdepodobne určené. Ak je to tak, môžem vás len upokojiť, že tento návod platí pre klasické aj elektrické kolobežky.
Ak však stále váhate, tu je krátky pohľad:
- bežná kolobežka je ľahšia, lacnejšia a spáli nejaké kalórie. Funguje najlepšie na krátke vzdialenosti, je rýchlejšou alternatívou chôdze;
- Elektrická kolobežka vám umožní dosiahnuť oveľa vyššiu rýchlosť (až 20 km / h) a prekonať dlhšie vzdialenosti bez únavy (pokiaľ ju nemáte na sebe).
Veľkosť kolies
V skutočnosti sú dve hlavné dilemy pri kúpe kolobežkyvýber veľkosti kolies a typu pneumatík (o tom už o chvíľu). To je dôležité najmä pri bežných kolobežkách, kde väčšie kolesá (12-16") umožňujú rýchlejšiu, pohodlnejšiu a menej únavnú jazdu - len jedno stlačenie umožňuje prejsť na nich dlhšiu vzdialenosť, za cenu vyššej hmotnosti a menej manévrovateľnosť v porovnaní s najobľúbenejšími malými kolesami 8” . Kolobežkana takýchto „stredných“ kolesách je stále oveľa šikovnejšia ako bicykel a po zložení si ju môžete vziať do autobusu alebo schovať do kufra auta.
Samostatnou kategóriou sú veľké kolobežkyna kolesách bicyklov s priemerom 20-26” . Rolujú sa oveľa rýchlejšie, jazda je tiež plynulejšia a pohodlnejšia, takže sa dajú využiť aj pri rekreačnej turistike. V tejto aplikácii sa však zvyčajne lepšie hodí bicykel, ktorého preprava bude rovnakou výzvou.
V prípade elektrokolobežky nie je veľkosť kolies až taká zaujímavá. Ekonomika odvaľovania, komfortu a stability v nich zlyháva s potrebou znížiť hmotnosť a uvoľniť miesto pre hnaciu sústavu. Štandardom sú preto menšie kolesá (8-8,5“).
Typ pneumatiky: pevná alebo nahustená?
Druhým dôležitým rozhodnutím popri rozmere kolies je výber typu pneumatík. Najmä na menších kolesách sa často používajú plné (liate gumové) pneumatiky . Ich nespornou výhodou je jednoduchosť: nie je potrebné kontrolovať tlak a žiadne prepichnutie. Tieto typy pneumatík sú však oveľa menej pohodlné. Môžete si vybrať kolobežku vybavenú tlmením nárazov, ktorá pomôže na nerovnom asfalte, no dlhšia jazda po dlažobných kockách bude náročná.
A keďže väčšina slovenských chodníkov a cyklistických chodníkov je z kociek, na každodenné používanie stojí za zváženie kúpa kolobežky s pneumatikami, teda vzduchom plnenými pneumatikami s dušou . Jazda na nich je nielen pohodlnejšia, ale aj oveľa tichšia a prídavná priľnavosť umožňuje občas prejsť aj na utlačenú štrkovú cestu.
Maximálne zaťaženie kolobežky
Pri výbere modelu kolobežkypre dospelých dbajte na maximálnu záťaž. Výrobcom deklarovaná štandardná hodnota je 100 kg , no ťažší ľudia bez problémov nájdu modely s limitom 120 kg. Na trhu sú aj kolobežky s nižším hmotnostným limitom (napr. 80 kg) kvôli jemnejšej, menej tuhej konštrukcii, ale potenciálne aj nižšej hmotnosti.
Koľko váži kolobežka?
Úzko súvisí s veľkosťou a typom kolies, ale aj s množstvom úprav a použitých doplnkov. Samozrejme, ľudia, ktorí plánujú často prevážať zložitú kolobežku, by mali venovať pozornosť tomuto parametru, hoci väčšina klasických modelov nebude v tomto smere príliš zaťažovať (5-8 kg). Iné je to v prípade elektrokolobežiek, ktorých hmotnosť začína na cca 12,5 kg.
Rozsah nastavenia
Väčšina kolobežiek umožňuje nastavenie výšky riadidiel, ale nemusí to tak byť. Na to by si mali dať pozor najmä ľudia s výškou odlišnou od priemeru.
Skladanie kolobežky
S nastavovacím systémom je zvyčajne spojený aj skladací systém. Niektoré modely sa dajú zložiť jedným pohybom , pri iných je potrebné odskrutkovať jednu skrutku, pri iných nie je možné volant zložiť vôbec. Ak plánujete prevážať kolobežku v MHD alebo v kufri auta, skontrolujte, či sa mechanizmus ľahko používa a či sa dá zložená kolobežka pohodlne prenášať.
Typ bŕzd na kolobežkách
Najjednoduchším systémom je pohyblivý „blatník“, pritlačený pätou k zadnému kolesu. Je to celkom efektívny systém pre bežné malé kolobežky. Pri rýchlejších modeloch s 12-16” kolesami je lepšie použiť aspoň jednu ráfikovú brzdu ovládanú rukoväťou na riadidlách. Je nevyhnutnosťou aj pre elektrické kolobežky!
Parametre elektrokolobežky a nové predpisy
Keď píšeme o požiadavkách na elektrické kolobežky, treba pripomenúť, že od roku 2022 sú do tejto kategórie zaradené iba vozidlá s rýchlosťou obmedzenou na 20 km/h a maximálnou dĺžkou 140 cm, šírkou 90 cm (umožňujúce napr. neoprávnená jazda pre osoby staršie ako 18 rokov) a hmotnosť 30 kg .
Zmeny v predpisoch zaviedli aj zoznam povinnej výbavy , ktorú treba pred kúpou skontrolovať:
- aspoň jedna brzda;
- zvukový signál;
- stopka;
- predné a zadné pozičné osvetlenie;
- zadné a dve bočné odrazky.